-
Kiedy mogę składać dokumenty?
Wniosek o dopuszczenie do egzaminu certyfikacyjnego wraz z kompletem dokumentów i materiałów należy składać za pośrednictwem formularza online:
- do końca lutego – sesja wiosenna,
- do końca października – sesja zimowa.
-
Nie jestem członkiem PTPG. Kiedy mogę przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego?
O Certyfikat Psychoterapeuty mogę się ubiegać osoby, które w dniu egzaminu będą co najmniej 4 miesiące członkami PTPG, udokumentują co najmniej 4 letnią (od 06.2024 zmiana na 3 letnią) praktykę pracy psychoterapeutycznej pod stałą superwizją oraz spełnią inne wymogi opisane w procedurze certyfikacji w trybie zwykłym lub grandparenting.
-
Kiedy obowiązuje procedura certyfikacji w trybie grandparenting?
Z procedury w trybie grandparenting mogą skorzystać:
– absolwenci całościowego szkolenia w psychoterapii nieposiadającego akredytacji EAGT,
– absolwenci szkolenia w psychoterapii ukończonego do końca 2009 roku,
– absolwenci szkolenia w psychoterapii ukończonego poza Polską.
W pozostałych przypadkach obowiązuje procedura w trybie zwykłym. -
Kiedy przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego?
Rekomendowany czas uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty nie powinien być dłuższy niż 5 lat po ukończeniu szkolenia w podmiocie szkolącym. Zachęcamy do potwierdzenia kwalifikacji w formie Certyfikatu Psychoterapeuty spełniającego wymogi Ministra Zdrowia oraz Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (art. 5 ust. 3 pkt. 1 lit. c) tak szybko jak to jest możliwe, gdyż w przyszłości może to być podstawą do uzyskania prawa wykonywania zawodu lub uznania dorobku w dziedzinie psychoterapii.
-
Kto zasiada w Komisji Egzaminacyjnej?
Komisja ds. Akredytacji i Certyfikacji powołuje Komisję Egzaminacyjną i wyznacza trzech egzaminatorów z grona superwizorów, kierując się zasadą ich bezstronności, niełączenia ról i braku konfliktu interesów.
-
Co obejmuje egzamin certyfikacyjny?
Egzamin certyfikacyjny obejmuje zarówno kwestie dotyczące zaprezentowanego przez Kandydata procesu psychoterapii jak i zagadnienia ogólne, w szczególności z zakresu teorii i praktyki psychoterapii, ze szczególnym uwzględnieniem psychoterapii Gestalt (grupa podejść humanistyczno-doświadczeniowych) i opisywania zjawisk w jej terminologii, jak również orientacji w rozumieniu innych podejść psychoterapeutycznych, psychopatologii, współpracy z innymi specjalistami oraz etyki zawodowej.
-
Jakie informacje powinny być zawarte na zaświadczeniu o ukończeniu całościowego podyplomowego szkolenia w psychoterapii?
Dokument potwierdzający ukończenie szkolenia powinien zawierać informacje o odbytym szkoleniu i wymiarze godzin oraz ilości godzin, w których osoba uczestniczyła. W związku z tym, że dokumenty o ukończeniu szkolenia w psychoterapii (np. zaświadczenie, dyplom, świadectwo ukończenia) nie zawsze zawierają wszystkie informacje, należy dołączyć inne dokumenty. Szczegółowe informacje o minimach godzinowych są zawarte w procedurach.
-
Czy jeśli posiadam certyfikat wydany przez EAGT lub certyfikat innych organizacji to otrzymam Certyfikat Psychoterapeuty w PTPG?
Do ubiegania się o Certyfikat Psychoterapeuty wydawany przez nasze Towarzystwo nie jest konieczne posiadanie certyfikatu EAGT lub certyfikatów wydanych przez inne organizacje.
Certyfikat Psychoterapeuty jest przyznawany psychoterapeutom, którzy spełnią wszystkie wymogi opisane w procedurach (tryb zwykły lub grandparenting) i z wynikiem pozytywnym złożą przed komisją powołaną przez PTPG egzamin certyfikacyjny.
-
Czy Certyfikat Psychoterapeuty mogę uzyskać jedynie w PTPG?
Wszyscy psychoterapeuci, którzy ukończyli całościowe szkolenie w psychoterapii humanistyczno-doświadczeniowej z wiodącym podejściem Gestalt mogą ubiegać się o Certyfikat Psychoterapeuty w naszym Towarzystwie (więcej w zakładce Informacje o certyfikacie PTPG). Jest on uznawany przez NFZ, CMKP i inne instytucje.
Certyfikat Psychoterapeuty wydawany przez PTPG jest zgodny z zaleceniami ujętymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2021 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2021 r. poz. 2400) oraz art. 5 ust. 3 pkt. 1 lit. c Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. W przyszłości może być podstawą do uzyskania prawa wykonywania zawodu lub uznania dorobku w dziedzinie psychoterapii.
Możliwe jest również uzyskanie certyfikatów w innych stowarzyszeniach zrzeszających psychoterapeutów, zgodnie z osobistymi preferencjami Kandydata, jednak nie każdy certyfikat spełnia ww. wymagania ustawowe.
-
Czy muszę składać oryginały dokumentów?
Nie, wszystkie dokumenty należy dołączyć do formularza online w wersji elektronicznej (scany). Oryginały lub kopie poświadczone za zgodność z oryginałem Kandydat przywozi jedynie na egzamin – do wglądu.
-
Jak przygotować opis przypadku?
Opis przypadku powinien dotyczyć procesu psychoterapii, który trwał co najmniej rok i jest zakończony. Szczegółowe informacje są zawarte w procedurach a wytyczne i wzory oświadczeń tutaj.
-
Jak przygotować przegląd piśmiennictwa?
Tylko dla osób przystępujących w trybie grandparenting. Przegląd piśmiennictwa (wcześniej niepublikowany) powinien dotyczyć wybranego zagadnienia klinicznego dotyczącego psychopatologii i/lub wyników badań naukowych, mających zastosowania w dziedzinie psychoterapii, w tym psychoterapii Gestalt. Kandydat może być współautorem tej pracy, jeśli jego wkład został określony na co najmniej 50%. Szczegółowe informacje są zawarte w procedurach a wytyczne dla przeglądu piśmiennictwa i wzór oświadczenia tutaj.
-
Czy staż kliniczny to to samo co praktyka kliniczna?
Staż kliniczny dotyczy wymogu przyjrzenia się pracy specjalistów z różnych dziedzin, w tym lekarzy psychiatrów, psychologów pracujących w podmiotach, w których prowadzone jest postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne wobec pacjentów doświadczających różnych zaburzeń psychicznych. Rekomendujemy odbycie stażu klinicznego w podmiotach leczniczych, by poznać stosowane metody diagnozy i leczenia zaburzeń psychicznych, oraz funkcjonowanie systemu lecznictwa psychiatrycznego w Polsce. Ważne – co najmniej 150 godzin stażu klinicznego musi odbyć się w oddziałach psychiatrycznych stacjonarnych lub dziennych lub w izbach przyjęć przy oddziale psychiatrycznym (od 06.2024 również poradnie i centra zdrowia psychicznego). Pozostały czas stażu klinicznego można odbyć w innych miejscach spełniających wymogi opisane w procedurze (tryb zwykły lub grandparenting).
W zależności od możliwości jakie oferuje placówka Kandydat może mieć sposobność prowadzenia sesji psychoterapii (w tym ko-terapii), jednak nie jest to warunek konieczny. Ważnym elementem stażu klinicznego jest uczestnictwo w zebraniach klinicznych lub konsyliach lub sesjach koordynacji.
Do godzin stażu klinicznego nie mogą być zaliczone aktywności Kandydata takie jak, np. asystowanie podczas treningów terapeutycznych w firmach szkolących w psychoterapii, prowadzenie psychoterapii w prywatnym gabinecie. Te mogą być zaliczone do praktyki psychoterapeutycznej – o ile były prowadzone pod stałą superwizją.
-
Czy muszę przedstawić Komisji ds. Akredytacji i Certyfikacji opisy rozmów z pacjentami?
Nie. W procesie certyfikacji wymagane jest odbycie stażu klinicznego (zgodnego z wymaganiami opisanymi w procedurach PTPG) oraz prowadzenie praktyki psychoterapeutycznej. Szczegółowe informacje dotyczące zasad odbywania stażu klinicznego i praktyki psychoterapeutycznej są zawarte w procedurach.
Zespół Komisji ds. Akredytacji i Certyfikacji
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt