Historia Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt
Przedstawiciele Towarzystw zrzeszonych w PRP wielokrotnie brali udział w konsultacjach społecznych w Ministerstwie Zdrowia. Od 2006 roku do 2012 reprezentantem PTPG w PRP była Ewa Canert-Łąka, do 2014 r. Piotr Domaradzki. Od grudnia 2014 Renata Mizerska oraz Michał Kostrzewski biorą aktywny udział w posiedzeniach PRP (link do www PRP) oraz pracach nad aktualnym projektem ustawy.
Jako największe stowarzyszenie, skupiające psychoterapeutów Gestalt w Polsce, w 2006 roku, PTPG zostało zaproszone przez EAGT do przyjęcia funkcji NOGT (National Organization for Gestalt Therapy – Krajowej Organizacji Psychoterapii Gestalt). Od tego czasu PTPG ma swojego reprezentanta w rozszerzonym Zarządzie EAGT, w którym zasiadają przedstawiciele krajowych NOGT-ów. Uzyskanie pełnej akredytacji NOGT nastąpiło we wrześniu 2016r. Każdy NOGT (zarówno akredytowany, jak i będący w procesie akredytacji), współdecyduje o polityce EAGT. W latach 2006-2014 reprezentantem Polski była Ewa Canert-Łąka, a obecnie jest nim Renata Mizerska.
Realizując swoje cele, stowarzyszenie zaczęło też regularnie organizować konferencje. Celem spotkań była wymiana naukowa, przegląd praktyki i teorii i rozwój Terapii Gestalt w Polsce. Do tej pory odbyły się:
- I Konferencja PTPG „Psychoterapia Gestalt –jednostka, grupa, społeczeństwo” 28-30 listopada 2008, Kraków;
- II Konferencja PTPG ” Tożsamość zawodowa psychoterapeuty-źródła, konteksty, perspektywy”, 19-21 listopada 2010, Dobczyce;
- III Konferencja PTPG „Psychoterapia Gestalt – schemat, oryginalność, wymiary kontaktu”, 14-15 września 2012, Zawiercie;
- IV Konferencja naukowa PTPG pt. „Pomiędzy –Wśród-Razem”, 17-19 października 2014, Wrocław;
Na uwagę zasługuje zorganizowanie przez PTPG w 2013 roku w Krakowie 11 Europejskiego Kongresu EAGT “The heART of connecting, co-creating individuals and communities”, w którym wzięło udział ponad 400 uczestników z całego świata. O organizację kolejnych konferencji ubiega się co trzy lata kilka organizacji gestaltowskich z różnych krajów, zatem było to szczególne osiągnięcie naszego stowarzyszenia.
Od 2012 roku, PTPG egzaminuje i certyfikuje psychoterapeutów. Egzamin jest formą sprawdzenia a certyfikat Towarzystwa potwierdza umiejętności w zakresie samodzielnego stosowania psychoterapii. Dzięki temu psychoterapeuci należący do PTPG mogą ubiegać się o potwierdzenie kwalifikacji równorzędne z innymi towarzystwami. Certyfikat Psychoterapeuty jest odnawiany co 5 lat, a warunkiem odnowienia jest kontynuowanie rozwoju zawodowego, dalsze kształcenie i superwizja.
Przez 10 lat liczba członków Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt wzrosła od początkowych 30 do ponad 240 i stale się zwiększa. W 2016 Towarzystwo uzyska status pełnoprawnego NOGT reprezentującego EAGT wobec członków, instytucji, i instytutów gestaltowskich w Polsce.
1. C.Feltham, I.Horton „Psychoterapia i poradnictwo” T.I, T.II, podręcznik akademicki, wyd. GWP 2013 ;
2. J.Bucay Drogowskazy „Droga do samozależności” wyd. Replika 2013 ;
3. M. Paruzel-Czachura „MIĘDZY PSYCHOLOGIĄ, PSYCHOTERAPIĄ I FILOZOFIĄ PRAKTYCZNĄ Poszukiwanie autentycznego życia w nurcie Gestalt” wyd.GWP 2015
Renata Mizerska