„Seksualność. Perspektywa psychoterapii Gestalt”
Warszawa, 13-15 styczeń 2023 r.

Praca z rodzinami i parami w ujęciu Gestalt

Serdecznie zapraszamy wszystkich psychoterapeutów, zainteresowanych tematem seksualności w pracy psychoterapeutycznej w ujęciu Gestalt. Prowadzący omówi zjawiska dotyczące seksualności w różnych aspektach. Seminarium było realizowane przez dr Dietera Bongersa kilkakrotnie.

Self, a więc i seks, istnieje tylko w relacji do Innego. Objawy dotyczące seksualności manifestują się często tylko u jednego z partnerów, ale są zdarzeniem pola i muszą być traktowane właśnie jako takie. W rękach psychoterapeuty spoczywa duża odpowiedzialność za wnoszenie aspektów dotyczących seksualności jako figury przez zapraszanie pacjenta/klienta do mówienia o seksie i pełną gotowość słuchania.

W trakcie seminarium będę prace w małych grupach oraz prezentacje materiału klinicznego wraz z jego omówieniem. Przewidywane jest wspólne oglądanie i omawianie materiału klinicznego przygotowane przez prowadzącego.

Całość będzie tłumaczona z jęz. angielskiego.

Planowany początek godz. 10.00 piątek, zakończenie niedziela ok godz. 14.30.
Miejsce: Warszawa Centrum (dokładna lokalizacja zostanie podana za kilka dni).

Udział w seminarium liczy się do certyfikacji oraz re-certyfikacji.

dr Dieter Bongers – psycholog, doktor filozofii i psychoterapeuta Gestalt. Prowadzi superwizję i psychoterapię młodych psychoterapeutów oraz jest nauczycielem terapii par i rodzin w Niemczech, Rumunii, Ukrainy i na Białorusi. Studiował na uniwersytetach w Bonn i Kolonii, był wykładowcą na uniwersytetach w Konstancji i na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Ukończył szkolenie w zakresie terapii Gestalt w IGG w Berlinie oraz w Gestalt OE, Instytucie Gestalt w Cleveland (GIC, m.in. u prof. Ed Nevis), a dodatkowo szkolenie w zakresie terapii par i rodzin w Center for Intimate Studies w USA.

W latach 70. Dieter pracował w Center for Research in Education na Uniwersytecie w Konstancji i prowadził badania nad trudnościami, jakie dzieci i dziewczęta z rodzin robotniczych napotykają w tradycyjnym niemieckim systemie szkolnym. Od 1984 r. prowadzi praktykę psychoterapeutyczną, pracował przez kilka lat w szpitalu z osobami doświadczającymi uzależnienia. Pełnił przez 10 lat funkcję dyrektora ds. terapii w zakładzie poprawczym dla młodocianych przestępców w Baselland w Szwajcarii.

Jest autorem eseju w książce „Psychoterapia Gestalt w praktyce klinicznej” pod redakcją G. Francesettiego, J. Roubala i M. Gecele (wyd. pol. 2016). W latach 2014-2018 pracował na Ukrainie jako członek programu dotyczącego pracy z traumą. Kontakt: dieter@bongers.ch

Koszt uczestnictwa:

* Zniżka przysługuje wyłącznie osobom, które mają aktualnie opłacone składki członkowskie.

Zamknęliśmy listę uczestników na seminarium. Zapraszamy na kolejne wydarzenia, które będziemy organizować w 2023!