Zachęcamy dziś do przyjrzenia się decyzjom o jakiejkolwiek pracy w kontakcie bezpośrednim.
Ten krok ma również wymiar etyczny, szczególnie, że jako grupa zawodowa znaleźliśmy się w uprzywilejowanej pozycji w kolejce do szczepień.

Już ponad rok różnych ograniczeń. W ostatnich tygodniach sytuacja epidemiczna znowu się pogarsza. Zdarza się, że psychoterapeuci, którzy skorzystali z możliwości szczepienia w tzw. grupie „0” nakłaniają klientów/pacjentów do kontaktu bezpośredniego. Zdarza się, że osoby po szczepieniu rezygnują z zasady DDM. Zdarza się, że w zespołach i gabinetach, psychoterapeuci podejmują pracę pomimo objawów przeziębienia/infekcji.

Psychoterapeutów również obowiązuje zasada Primum non nocere.

Jednocześnie faktem jest, że przechorowanie Covid-19 lub szczepienie nie chroni ani przed transmisją ani przed ponownym zachorowaniem. Nasi Koledzy i Koleżanki z kilku oddziałów, gdzie ze szczepienia skorzystał cały personel, mówią, że zdarzają się ponowne zakażenia właśnie osób po szczepionce. Dla nas wszystkich ważna informacja!

Jeśli dowiesz się o objawach infekcji u pacjenta/klienta lub u siebie/swoich bliskich (lub je zaobserwujesz) rekomendujemy odwołanie sesji psychoterapii odbywającej się bezpośrednio  (lub powinna zostać przerwana).

Jeśli utrzymujesz spotkania osobiste w gabinecie pamiętaj, że Twoje i pacjenta/klienta bezpieczeństwo jest priorytetem. Upewnij się przed sesją, że nie obserwujecie u siebie objawów typowych dla infekcji górnych dróg oddechowych.