Chcemy się podzielić z wami jednym naprawdę fajnym projektem, którego my, jako Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt, jesteśmy jednymi z pierwszych sygnatariuszy – Deklaracja Leszczyńska! To taki wyjątkowy plan, żeby pozyskać fundusze i regularne wsparcie dla psychoterapeutów i innych specjalistów, którzy wspierają osoby dotknięte wojną i konfliktami zbrojnymi.

Duże podziękowania przesyłamy Ewie Dobiale i Adrianowi Sondheimerowi za ich zaangażowanie w stworzenie tekstu deklaracji.

Zapraszamy do zapoznania się z Deklaracją Leszczyńską: Link do deklaracji

Z perspektywy kraju, który od ponad roku zmaga się z wojną, wsparcie dla psychoterapeutów z Ukrainy jest teraz naprawdę kluczowe. Ci, którzy pracują z traumą wojenną, są bardzo zmęczeni, a zainteresowanie pomocą dla nich spada, kiedy pojawił się kolejny konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. PTPG jest zaangażowane w pomoc pomagającym już od pierwszych dni wojny na Ukrainie. Zorganizowaliśmy bezpłatne warsztaty pomocowe dla psychoterapeutów. Pierwszy warsztat online miał miejsce 26 lutego 2022, kiedy Olena Finashyna podzieliła się swoimi doświadczeniami i wiedzą pokazując psychoterapeutą co jest najistotniejsze w pierwszym kontakcie z ofiarami wojny. Kolejny przy wsparciu EAGT odbył się w Warszawie 18-20 marca 2022 roku i na tym nie poprzestaliśmy.

Nazwa deklaracji jest związana z zeszłorocznym i tegorocznymi wydarzeniami w Lesznie, gdzie między innymi Renata Mizerska, nasza koleżanka gestaltystka, spotyka się z psychoterapeutami z Ukrainy w ramach wolontariatu. Dzięki temu mamy bezpośredni kontakt z tymi ludźmi i wiemy, co im naprawdę potrzeba.

To niezwykle ważne, abyśmy nie ustawali w pomocy i w szukaniu finansowania, szczególnie w trudnym dla psychoterapeutów pracujących z osobami dotkniętymi wojną i konfliktami zbrojnymi czasie.