W tabeli zebraliśmy kluczowe elementy, które znajdziesz we wniosku PTPG. Bez zagwarantowania tych elementów żadna kwalifikacja dotycząca psychoterapeutów i psychoterapeutów-superwizorów nie powinna, naszym zdaniem, być włączona do ZSK.
Tutaj możesz też znaleźć porównanie wniosku PTPG i wniosku PTP: https://prp.org.pl/porownanie-wnioskow-zsk-zlozonych-przez-ptpg-oraz-ptp/
-
Opisana we wniosku PTPG kwalifikacja ZSK zawiera kryteria minimum, wspólne dla wszystkich Towarzystw i Stowarzyszeń zrzeszających psychoterapeutów i pracujących we wszystkich 5 grupach podejść. Zostały one wypracowane przez przedstawicieli 20 organizacji.
-
Warto pamiętać, że ZSK ma służyć całemu rynkowi. Z założenia system ZSK tworzy się w oparciu o istniejący dorobek w Polsce w dziedzinie kwalifikacji.
-
Wniosek PTPG uwzględniają wysokie kompetencje superwizorów odpowiadające PRK 7. Wszystkie kwalifikacje rynkowe ZSK, które dotyczą psychoterapeutów oraz superwizorów, muszą odnosić się do PRK 7.
-
Wniosek PTPG gwarantuje Towarzystwom i Stowarzyszeniom zachowanie kluczowej roli w procesie certyfikacji wg. ZSK – zarówno certyfikacji kwalifikacji psychoterapeutów, jak i certyfikacji kwalifikacji superwizorów.
-
Wniosek PTPG uwzględnia tzw. prawa nabyte osób posiadających certyfikat wydany przez Towarzystwa i Stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów lub będących w procesie rozwijania kompetencji superwizorskich.
-
Procedura ZSK ma jedynie na celu wyznaczenie wspólnej ramy procesu ewaluacji dla potwierdzania kwalifikacji wg. ZSK, z uwzględnieniem specyfiki wybranego przez kandydata podejścia psychoterapeutycznego.
-
Warto pamiętać, że system ZSK został stworzony do innych celów niż standaryzacja procesu superwizji (czy procesu psychoterapii), czy określanie wymogów Towarzystw i Stowarzyszeń zrzeszających psychoterapeutów.
Zgodnie z wnioskiem PTPG każda organizacja będzie mogła zdecydować, czy chce ubiegać się o status instytucji certyfikującej wg. ZSK.